Naujienos
Žurnalas
Klubas
E-Krautuvė
Pradžia » Klubas » Muzika » Straipsniai
Nadja: Lėtos šalčio gėlės [2]
„Nematomas“ King Crimson frontmenas Adrianas Belew [4]
Pateptųjų duetai [15]
Groti sudėtingą muziką pagaliau vėl negėda  
Natacha Atlas – „žmoguje įkūnytas Gazos ruožas“  
Visgi kaip teisingai — Jack Johnson ar Joe Jackson?  [1]
Tribes Of The City ruošia specialų dainų kokteilį Kaunui 
Šlifuotojas Nick Cave ir jo „blogio sėklos“ sensta, bet nepasiduoda  [1]
Naujas hipių elfės Joni Mitchell kulto proveržis 
Vien tik rokas valdo mus [7]
  Daugiau »
Jubiliejinis „Vilnius Jazz“ sutrauks geriausius savo kartos improvizuotojus 
Jubiliejinis „Vilnius Jazz” pranoks pats save – jo pažiboms meldžiasi kelios kartos! 
“Swampfest 2017” - pabėgimas nuo masinės kultūros [1]
VIII Tarptautinis Indijos klasikinio meno festivalis „SurSadhana’16“ 
„Vilnius Jazz“ 29-tą kartą grįžta į sostinę su trenksmu ir visa puokšte žvaigždžių 
29-ajame „Vilnius Jazz“ festivalyje improvizuos genijai! 
Latvijoje koncertuos grupė „Sofa Surfers“ 
29-asis „Vilnius Jazz“ skelbia pirmąsias festivalio grupes ! 
Kultūrinio veiksmo „Kometa“ atskrieja į Rygą 
Išleista knyga „Sunkūs metai: 2015“ 
  Daugiau »
Aivaras
Sage & Fool
 [3]
Donis
Vacuum
 
Sala
shcut enteRing worts
 
Girnų giesmės
Rupūs miltai
 [1]
Various Artists
ЗА4ИСТКА – fuck the modern world
 
Moby
Live — Hotel Tour 2005
 [3]
Arab Strap
The Last Romance
 
Jamiroquai
Dynamite
 [8]
The Protagonist
Songs Of Experience
 
Faithless
Live At Alexandra Palace
 [6]
  Daugiau »
Prancūzų smuikininko D. Pifarély solo Rūdninkų knygyne 
Paperkantis Diary of Dreams nuoširdumas [16]
Icetodiron 2007 trečias epizodas arba kaip apsauga bandė nužudyti švedus [1]
Juodieji Luftwaffe sparnai, žydrasis AIT! aksomas ir išbarstytas Boyd Rice parakas. [11]
Nordic Audio Modern 2007 DE (Deutschland): Kolios benefisas [12]
„Neglamūrinio“ Vilnius Jazz 2007 belaukiant [1]
Sportbačiai purve arba kaip aš išgyvenau Hurricane‘ą [3]
Icetodiron 2007 — kartais ir vilkai paslepia iltis [1]
Placebo Vilniuje: šokoladiniai saldainiukai su čili įdaru [9]
Tarpinis finišas: Wozu ima Eurorock'ą [5]
  Daugiau »
ZONA Music svetainė
Vilnius Jazz
PILOTAS.LT - Architektūra ir kultūra: kasdien
Fotoakademija – profesionali Nikon, Carl Zeiss, Novoflex įranga fotografams
Naujas hipių elfės Joni Mitchell kulto proveržis
Dovydas Bluvšteinas
2008 m. kovo 26 d.
Nesąžininga, kad pasaulyje būna tokių nuostabiai gražių, nepriekaištingai dorų ir visapusiškai talentingų žmonių, kaip Joni Mitchell, kiti, „normalūs“, yra priversti jaustis kažkokiais nepilnaverčiais. Bent jau būtų mirus nepripažinta, jauna ir skurde, kaip priklauso tikriems roko genijams... Betgi ne – ramiai sau sulaukė pensijos amžiaus net nesiteikdama mest rūkyt. Ji kuria kada nori ir ką nori, bet tebegaudama  vis naujus „Grammy“ apdovanojimus – vien šiemet tokių buvo du.


Joni Mitchell sukūrė hipių kartos himną Woodstock, viena pirmųjų pop muzikoje pradėjo groti su džiazo muzikantais ir naudoti pasaulio etninės muzikos elementus. Kurdama dainas ji sugalvojo ir pritaikė apie 50 nestandartinių gitaros derinimo būdų. Autoritetingas žurnalas „Rolling Stones“ paminėjo ją tarp 100 geriausių visų laikų gitaristų. Joni Mitchell dainų tekstai yra vertinami ir spausdinami kaip rimta poezija, o jos fotografijos ir tapybos darbai eksponuojami garsiausiose pasaulio meno galerijose.

Reikia būti tikrai kažkuo ypatingu, kad dainas tau skirtų tokie grandai, kaip Led Zeppelin, Sonic Youth ir Prince, o prisiekusių garbintojų ir pasekėjų gretose rikiuotųsi Annie Lennox, Jeff Buckley, Elvis Costello, Tori Amos, Madonna, George Michael, Morrissey ir Björk.JONI MITCHELL
Shine
2007 Hear Music

Joni Mitchell atsisveikino su muzika 2002 metais, o paskutinės naujos dainos buvo išleistos prieš dešimtmetį. Išleistuvės užtruko du albumus – Both Sides Now (2000), kuriame ji atliko džiazo standartus ir Travelogue (2002) su perdainuotomis nuosavomis dainomis. Abu diskai buvo įrašyti pritariant orkestrui ir susilaukė gana palankių vertinimų. Nenorą toliau kurti ir įrašinėti muziką Joni Mitchell aiškino nusivylimu korumpuotu ir sustabarėjusiu muzikos verslu. Ironiška, kad naująjį jos albumą išleido didžiulio kavinių tinklo „Starbucks“ muzikos padalinys „Hear Music“, garsėjantis ypatingai vartotojišku „priedo prie kavos“ muzikos pateikimu. Nepaisant to, idėjinis gana politizuoto Shine turinys pavyzdingai atspindi „pažangios“ vakarietiškos inteligentijos politines (antivakarietiškas), socialines (antikapitalistines) ir ekologines (antihumaniškas) pažiūras.

Shine pristatymui buvo sukurtas baletas, kuriam akomponavo albumo dainas atliekanti Joni Mitchell grupė, o dekoracijas atstojo Joni nuotraukų projekcijos. Nufilmuotas spektaklis albumo išleidimo dieną buvo rodomas Niujorko kino teatre, o demonstruotos spektaklio metu fotografijos eksponuojamos prestižinėje Violet Ray galerijoje. Nuotrauka iš spektaklio buvo panaudota ir albumo višeliui.

Pirmasis Shine kūrinys – instrumentinė kompozicija One Week Last Summer – pakeri savo subtilumu ir grožiu, harmoningu klasikos, pop muzikos ir džiazo balansu. Neveltui jis buvo įvertintas šių metų „Grammy“ už geriausią instrumentinės pop muzikos atlikimą. Joni Mitchell balsas per 40 metų gerokai pasikeitė ir neteko buvusio krištolinio tyrumo. Nors pati dainininkė užsispyrusiai tai neigia, tačiau viena iš priežasčių greičiausiai yra ilgametis rūkymas. Tačiau šiurkštesnis, pažemėjęs, dabar net kartais Bildie Holiday primenantis balsas visai gerai tinka neskubiai, naratyvinei Shine tėkmei.

Daugelį albumo instrumentinių partijų įrašė pati Joni Mitchell – ji grojo gitara, fortepijonu, sintezatoriais, programavo būgnus ir darė kūrinių aranžuotes. Gana minimalistinę, ankstyvos Laurie Anderson stiliaus elektroniką papildo ritmo sekcija ir, kaip visuomet, puiki ritmiška Joni gitara, džiazinį „kvapą“ įneša Bob Sheppard saksofonas, o kantri atspalvius – Greg Leisz pedalinė plieno gitara (steel guitar).


  
HERBIE HANCOCK
River: The Joni Letters
2007 Verve

Džiazo puritonai ir asketai būna labai nepatenkinti, kai garsūs džiazmenai iš intelektualaus meno aukštumų nusileidžia iki pop muzikos atlikimo. Istoriškai toks požiūris yra nepagrįstas – dauguma klasikinių „džiazo standartų“ iš tikro yra pagerintos miuziklo „dainuškų“ instrumentinės versijos. Pragmatinio „naudingumo“ džiazo žanrui atžvilgiu – tiesiog kenksmingas. Geriausias to įrodymas – didžiulė garsėjančio pomėgiu flirtuoti su pop muzika puikaus pianisto Herbie Hancocko albumo River: The Joni Letters sėkmė. Šių metų „Grammy“ apdovanojimas už geriausią šiuolaikinio džiazo albumą nieko nenustebino, bet jo pergalė vienoje svarbiausių – metų albumo – nominacijoje tiesiog sukrėtė muzikos verslą. Juk paskutinį kartą džiazo albumas laimėjo šioje kategorijoje daugiau nei prieš 40 metų.

Herbie Hancockas draugauja ir bendradarbiauja su Joni Mitchell dar nuo albumo Mingus (1979) laikų ir ne kartą yra prisipažinęs, kad žavisi jos muzika. Joni kūrybai skirtam albumui Hancockas surinko džiazinę „svajonių komandą“: Wayne Shorter (saksofonai), Dave Holland (bosas), Lionel Loueke (gitara) ir Vinnie Colaiuta (būgnai), o vokalinėm partijom pasikvietė būrelį puikių dainininkių su Tina Turner, Norah Jones ir pačia Joni Mitchell priešakyje. Papildomo solidumo projektui suteikė Leonardo Coheno dalyvavimas, nors jis čia net ne dainuoja, o tik deklamuoja dainos „Jungle Line“ tekstą.

Didžiausias „River: The Joni Letters“ privalumas yra nuostabiai atitinkančios Joni Mitchell kūrybos savitumą, bet, tuo pat metu, absoliučiai džiazinės jos dainų interpretacijos. Jokių abejonių nekelia puikus ansamblio grojimas ir fantastiškos Herbie Hancocko ir Wayne Shorterio solo partijos.  Vienintelis kiek kliūnantis momentas yra balsų įvairovė, kiek trikdanti albumo vientisumą. Jei visas penkias čia esančias dainas atliktų pati Joni Mitchell, tai būtų tiesiog tobulas albumas. Bet tuomet ar jis galėtų vadintis Herbie Hancocko darbu?ĮVAIRŪS ATLIKĖJAI
A Tribute to Joni Mitchell
2007 Nonesuch

Joni Mitchell „koverius“ yra atlikę begalė artistų nuo hipiškų senelių Crosby Stills Nash & Young (Woodstock, 1970) iki madingos šiuolaikinės dainininkės Cat Power (Blue, 2008). Jos kūrybai skirtų „tribute“ rinkinių irgi išleista ne vienas – nuo kantri iki pankiškų versijų. Bet aukščiausios klasės atlikėjų Joni „koverių“ rinkinys pasirodė tik neseniai.

Projektas A Case Of Joni buvo pradėtas beveik prieš dešimtį metų, albumas taip ir nebuvo išleistas, o įrašai ilgai dulkėjo lentynose. Naujas A Tribute to Joni Mitchell yra iš dalies sudarytas iš naujų įrašų, iš dalies papildytas senais ir keliais jau anksčiau išleistais „koveriais“.

A Tribute to Joni Mitchell atlikėjų sąrašas yra išties įspūdingas (žr. viršelį). Tačiau gerą „tribute“ albumą, t.y. tikrą „tribute“ projektą, nuo paprasčiausio skirtingų atlikėjų „koverių“ rinkinio skiria tam tikrų bendrų, vienijančių elementų egzistavimas. Čia tokių elementų trūksta ir labai jaučiasi, kad dainos buvo įrašytos skirtingais laikais ir skirtingais tikslais.

Atskirai paimtos beveik visos A Tribute to Joni Mitchell dainos yra įdomios ir gražios. Ypatingai sublizga Björk The Boho Dance interpretacija su erdviniais garsais ir triukšmais, paprasta, bet labai emocionali ir įtaigi Emmylou Harris „Magdalene Laundries“ versija ir rafinuota Elvis Costello Edith And The Kingpin pučiamųjų aranžuotė.
Joni Mitchell gerbėjams A Tribute to Joni Mitchell neabejotinai suteiks daug džiaugsmo, o ir kitų muzikos mėgėjų tikrai neapvils.


Norintiems geriau susipažinti su Joni Mitchell kūryba rekomenduojama visų pirma paklausyti Blue (1971), Court and Spark (1974), nebijantiems džiazo – The Hissing of Summer Lawns (1975) ir Mingus (1979).

Daugiau šia tema:
Vien tik rokas valdo mus
Roko jaunimas ginkluojasi smuikais, mandolinomis ir akordeonais
Du muzikinės karjeros tęsimo receptai
Efektingas Jack White roko puolimas dviem frontais


Rašykite komentarus
Autorius (maks. 30 simbolių)
Komentaras (maks. 1000 simbolių)
Kviečiame skaitytojus reikšti savo nuomonę civilizuotai, gerbiant kitų asmenų pasisakymus. UAB FONOGRAFIKA pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, nesusijusius su tema, kito asmens vardu pasirašytus, šmeižiančius, įžeidžiančius, žeminančius žmogaus garbę ir orumą, pažeidžiančius Lietuvos Respublikos įstatymus, reklamuojančius, kurstančius nelegaliems veiksmams skaitytojų komentarus. Privalome informuoti specialiąsias Lietuvos tarnybas apie įžeidžiančių, smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokią neapykantą skatinančių komentarų autorių duomenis. O taip pat galime tai padaryti savo iniciatyva. Pastebėję netinkamus komentarus, prašome informuoti mūsų kolektyvą adresu redakcija@gramofonas.lt.

Atgal

   

Į viršų

Keisti prenumeratos nustatymus
Prisiminti mane prie šio kompiuterio.
Pamiršote savo slaptažodį

Klausimėlis ir atsakymai matomi tik registruotiems vartotojams
Naujausios
Noriu pasiskolinti... [155]
Šimtmetis su muzika [2]
Ar Hi Fi vis dar p... [531]
Lentynines kolonel... [531]
Kasdieninė kava [199]
HIGH END MUNICH 2018 [7]
Mano sielos ruporas [2680]
Ką dabar groja tav... [2562]
Merdėjam... [591]
Audiofiliniai Irasai [1]
Ką girdime? [172]
Mano sistema arba ... [111]
LCD ar Plasma [570]
Baubia kolonėlės [4]
Pradinis stiprintu... [17]
Kad nebutu li0dna :) [82]
CD pajungimas [2]
ŠLOVĖ NAUŠNIKAM [368]
Hitachi HT-324 [4]
Labiausiai vykes P... [56]
Ezoterika Jums! [1305]
Sudegė tweeteris [12]
Ausinės vs kolonėlės [118]
Garso sistema pali... [21]
Pirktinis medinis ... [22]
RaspberryPi  [124]
YouTube videos  [645]
NAIM MU-SO [2]
Dvijuostės ruporin... [4659]
lentynines ir stip... [1]

Populiariausios
Dvijuostės ruporin... [4659]
Mano sielos ruporas [2680]
Ką dabar groja tav... [2562]
Skaitmeninio forma... [1934]
Skirtingų akustiko... [1646]
Media PC ir kiti s... [1369]
Ezoterika Jums! [1305]
Tarpblokiniai laid... [1265]
Laidai kolonėlėms [1182]
A klasės stiprintu... [1129]
super laidai [975]
Rimtų bachūrų rupo... [947]
Atlikti testai! [942]
Biudžetinis tarpbl... [924]
Šiuolaikinės lenty... [745]
Mano pafas :) [741]
Gramofono meet'as ... [673]
Wilson Audio Magnu... [671]
Kavavirės ir malūn... [653]
YouTube videos  [645]
CD ar PLOKŠTELĖ [594]
Merdėjam... [591]
Pagaliau turiu pin... [590]
LCD ar Plasma [570]
Lentynines kolonel... [531]
Ar Hi Fi vis dar p... [531]
Iš kur perkat vini... [527]
DIY koloneles dide... [527]
AudioGourmet 2015 [517]
Odos Dvokas  [485]